ordinace ČR: Sokolovská 3476/5, Znojmo
cs

Lze se vyhnout umělému kolennímu kloubu?

30.12.2022

V některých případech ano!

Nezřídka nacházíme u pacientů osové úchylky v oblasti kolena (častěji ve tvaru písmene "O", méně často ve tvaru písmene "X"). Pokud v těchto případech včas vyrovnáme osu končetiny, můžeme implantaci totální endoprotézy buď zcela zabránit nebo ji alespoň o mnoho let oddálit.

Poúrazové stavy spojené s poškozením vazů, menisků nebo kloubních ploch (chrupavky nebo i kosti) často vedou k postupnému opotřebení kolene. Včasná rekonstrukce je důležitá nejen u zkřížených, ale i u postranních vazů. Chybějící meniskus je významným handicapem pro kolenní kloub a jedinou možností, jak zabránit rozvoji artrózy, je transplantace menisku. Zásadní význam pro budoucí stav kolena má i rekonstrukce kloubní plochy. Provádíme různé typy rekonstrukcí chrupavky nebo v případě hlubších defektů transplantaci kostní tkáně.

Pokud je již část kolenního kloubu opotřebovaná, je možno implantovat příslušnou částečnou endoprotézu při zachování zbývajících částí kloubu. Kromě částečné endoprotézy vnitřní části kolenního kloubu implantujeme i částečné endoprotézy zevní a částečné endoprotézy přední části kolenního kloubu (pod čéškou). Částečné endoprotézy na rozdíl od totálních endoprotéz zachovávají biomechaniku kolenního kloubu a představují pro pacienta výrazně menší operační výkon.

Transplantovaný meniskus kolenního kloubu
Transplantovaný meniskus kolenního kloubu